.:Ibo|ShkuPjANii:. - PoeZii
 

Welcome Guest

Main| PoeZii| My profile| Registration| Log out| Login

Ballina
$SMENU_1$
  •  
          
    Poezi DashurieDHURAT E NATYRES
    Jeta, dhurat e natyrës.
    Dashuria, dhutat e jetës,
    Puthja, dhurat e dashuris.
    Fundi i të qeshurit është mërzija.
    Fryti i të qarit është ngushllimi.
    Bukuria e njeriut përbëhet
    nga bukuria e fjalës që flet.
    ---------------------------------

    ________________________________________
    Çdo Dit pa ty, është sie një dit pa diell.
    Çdo mbrëmje pa ty, është si një nat pa yje.
    Çdo or pa ty, ësht si një jetë pa ndjenja.
    Çdo minut pa ty, është një minut si mos te isha në jetë.
    Çdo sekund pa ty, është si mos tmë reh zemra.

    ________________________________________
    -LARG-
    ________________________________________
    Larg, Malli kërkon të më afrojë afër teje por larg,
    shume largë je .
    Syt e mi të përlotur nga pritja e zgjaturë,
    buzët e mija të përvluara nga etja ,
    e vallë kur do ta shuaj këtë etje
    Syri të kërkon, s'të gjen ,
    vetëm loton dhe pret,
    Zemra nuk i beson syrit ,
    Qindra , mijëra kilometra largë neshë ,
    Për ne nuk ka ndarje , por durim .

    ________________________________________
    - ËNDRA -
    ________________________________________
    Një ëndërr plot ngrohtësi dhe dashuri ,
    një ëndërr plot emocione dhe ndjenja ,
    një ëndërr plot vujatje dhe mendime ,
    një ëndërr ku mundem te them TE DUA ,
    dhe shpresoj se nuk do të jet vetëm në ëndërr

    ________________________________________
    - VETEM TI -
    ________________________________________
    Smundem të mendoj
    diqka më të mir në jet ,
    se të dashuroj,të kam afer të ledhatoj ,
    ti ndjej puthjet tua , ta ndjej ngrohtësin tënde,
    Smundem të mendoj diqka më të mir në jet
    që ti të jesh i imi dit dhe net për mira vjet ,
    për gjithmon,
    Smundem të mendoj diqka më të mir në jet
    që të vdes për ty i dashur ,
    Sepse jeta ime pa ty nuk ka kuptim.
    më mungon shumë, ani kisha dëshir që të jem pran teje.

    ________________________________________
    DY FJALË
    ________________________________________
    Dy fjalë që të gëzojn
    dy fjalë që të hidhrojnë ,
    dy fjalë që tër jetën ta ndryshojn
    dy fjalë që kan domethënjen qka ndi unë për ty ,
    këto dy fjalë dua që të mi thuashe edhe ti!
    dikushë thot se këto dy fjalë nuk jan shumë,
    por kan shumë rëndësi ,
    me këto dy fjalë mundesh ta ndërtojshë një ardhmëri ,
    edhe për këtë dua të ti them ty këto dy fjalë i dashur
    TË DUA

    ________________________________________
    SMUNDEM TE HARROJ
    ________________________________________
    Si mundem të harroj një djalë që e kam dashur
    e ti si mundesh të harrosh nje vajzë që në zemër të ka mbajtur ,
    Si ke guxim të harrosh atë që kurrë stë ka urrejtur
    Si ke force të largohesh nga ajo që të don për jetë?

    ________________________________________
    Të kam larg!
    ________________________________________
    Të kam aq larg i dashur
    por prap të dua!
    Ti nuk lajmërohesh,
    pse më ke harrua?
    Cka bëra keqë që më nuk më don
    apo ndoshta ke qjet tjetrën
    qe më shumë e dashuron?
    Si i harrove ato ditët së bashku?
    A mund të na sjell zoti dashurin e përparshme?
    Ne mendjën time të kam vetëm ty
    Në zemrën time të ndjej vetëm ty
    Të luteëm zemër mos më harro
    dhe lajmërohu nëse ke kohë!

    ________________________________________
    Dashuria
    ________________________________________
    Dora më shkruan
    Zemra më lëndon,
    më shkruaj i dashur
    në qoft se më Don!

    ________________________________________
    Mbi detin e qetë....
    ________________________________________
    Mbi detin e qetë lunnduronte një fletë
    mbi të ish shkruar "Të dua për jetë"
    Po se besove,
    puth buzët e mia që të kuptosh se ç'është dashuria.
    Të dua aq sa më do   ti mua,
    dhe do të dua gjersa të tretem
    në qoftë se me ty do të mbetem.

    ________________________________________
    Të Dua!
    ________________________________________
    Sikur qelli te ish letër
    dhe deti të ishtë bojë,
    nuk do shkruaja azgjë tjetër
    vec se ty i të dashuroj.
    E di që sje për mua,
    po desha të të them "TË DUA"

    ________________________________________
    Mos bëj!
    ________________________________________
    Mos bëj që jeta ime të duket kot,
    mos bëj që nga syt e mi të dalin vec lote.
    Mos bëj që vdekjën ta kërkoj,
    se vetëm e vdekur mund të të haroj.

    ________________________________________
    Ruaje kujtim nga shpirti im!
    ________________________________________
    Lexo këtë mesazhë që del nga shpirti im
    e në me do ruaje si kujtim
    Grise nëse s'më do, bëje cop e therime,
    po ta dish bashkë më të ke thyer zemrën time.

    ________________________________________
    Digjem për ty!
    ________________________________________
    Më fal një buzqeshje zemrën mos ma lëndo,
    më thuaj dhe njëherë të dua dhe fort më përqafo.
    Z'dua ta di se cila je, kjo zemër për ty po rreh,
    ky sy për ty po qan, sepse dua të të kem pranë.
    Nëse një ditë do bëhem hi,
    ta dish se jam gjegur për ty.

    ________________________________________
    Të dua shum
    ________________________________________
    Unë stë kërkoj të më duash shumë,
    por të paktën çerekun nga sa të dua unë.
    Ndoshta t'jetoj pak se jeta rrjeth si lumë,
    ku i dihet jetës ndoshta s'jetoj dhe shumë.
    Me ditë apo me vite, por sa te jetoj,
    vec teje tjetër kurrë s'do dashuroj.

    ________________________________________
    Shpirti im
    ________________________________________
    Shpirti im lëkundet si tërmet.
    Atë ditë që do me dashurosh në botë do bëhet qamet.
    Të betohem me Zot e se ty të dua pafundesisht.
    E dashura ime të lutem kthehu përgjithmon
    se zemra ime ty po të kërkon.
    Unë për ty shumë po vuaj
    e këtu pa ty vetja më duket e huaj.

    ________________________________________
    Meritoje dhe mere
    ________________________________________
    Mos e merr të bukur se të tradhëton,
    mere të thjeshtë, ashtu sic e meriton.

    ________________________________________
    Dua veç një çast!
    ________________________________________
    Veç një çast do doja,
    veç një çast zërin ta dëgjoja,
    do të doja veç fytyrën ta shikoja,
    do të doja veç një çast me ty të qëndroja,
    do të doja veç një çast puthjen tënde ta shikoja,
    do të doja veç një çast dashurin ta kujtoja.

    ________________________________________
    Dashuria jonë
    ________________________________________
    Lulja cel --> thahet,
    uji gurgullon -->   ftohet,
    aklispsi fillon --> mbaron,
    Dashuria jonë lindi dhe do të ngelet përgjithmonë.

    ________________________________________
    E humba dhe vetveten
    ________________________________________
    Duke   humbur   ty
    E   humba   dhe veteveten
    Dhe   tani   spo   gjej   dot
    As njërën   as   tjetrën.

    ________________________________________
    Mes akullnajave të shpirtit
    ________________________________________
    Mes   akullnajave   të   shpirtit Vrapoja,
    Të   gjeja   vullkanin   e   dashurisë.
    Por më   kot   më   kot   u   lodha
    Mes   akullnajave   vullkan   skish.
    Një   fjalë   e pathënë   mbeti.
    Një   varg   që   kurrë   nuk   u   shkrua,
    Kujtimin   tënd thellë   në   zemër Groposur
    Pluhuri   I   harresës   e   ka   mbulua
    Unë   hesht   ti   hesht
    Kush   të   flasë?
    Unë qesh   ti qesh
    Kush të kujtojë Tiktakët   e   zemrës
    Qeë   nuk   pushojnë?

    ________________________________________
    Bukuria!
    ________________________________________
    Njerëzit   nga   bukuria   mos   I   shiko
    Se   ajo   shpejt   të gënjen
    Të tjerat   shihi   dhe   mendo
    Pastaj   thuaj   më pëlqen

    ________________________________________
    Bukuria!
    ________________________________________
    U prish bota, u prish dynjaja,
    dhe hupi krejt marrja.
    Ra fustani, dul miniqi,
    ma shum se shkolla, punon kafiqi.
    Del plaku ne qershi,
    e hek plistin mu ba mafi....!!

    ________________________________________
    Dhimbje në Zemër
    ________________________________________
    Avione   që   ulen
    Të   tjerë   qe   ngrihen
    Valigje   që   zbrazen
    Ëndrra   që   fiken
    Sy   të   përmalluar
    Një   lot   I   patharë
    Buzë   që   dridhen
    E   s’thonë   dot nje   fjalë
    Një zemër   e   lodhur
    Nga   zhgënjimi   tkurrur
    Një   ëndërr   e   tretur
    Në shkretirë   në   pluhur
    Një   yll që   më   ndjek
    I   heshtur   nga   lart
    Me   lodhi   gjithcka
    Shpirti   mu   plak
    Më   lodhi   ky   fat
    Më   hedh   e   më pret
    Dhimbja   sot   qan
    Më   lodhi   kjo jetë.

    ________________________________________
    Kush?
    ________________________________________
    Kush troket sonte në derë?
    kush me fal pak dritë në terrë?
    kush jeton sonte për mua?
    kush më thotë sonte TË DUA?

    ________________________________________
    Në udhëkryqin e zemrës time!
    ________________________________________
    Në udhëkryqin e zemrës time,
    Ke kujdes.
    Mos e humb rrugën,
    se aty të pres.

    ________________________________________
    Loti
    ________________________________________
    I ra zemrës e biroj,
    I ra gurit e shkatroj,
    I ra lules e vyshku,
    I ra hekurit e dryshku.

    ________________________________________
    Të vështira jan ditët
    ________________________________________
    Të vështira jan ditët,
    kur syri të loton,
    kur zemra nuk e gjenë
    atë që shum e don.

    ________________________________________
    Helmi i zi
    ________________________________________
    E kam një kuti
    me helm të zi
    Nëse do të fejohesh për tjetrin
    unë do ta pi!!!

    ________________________________________
    Te bollnica
    ________________________________________
    Te bollnica të takova
    propozimin ta çova
    taj knishkën e oviratshe
    sejvin ma capatshe.  

    ________________________________________
    Dashuria
    ________________________________________
    Kur të pash më lindi simpatia
    Kur më buzëqeshe e dita se qenka dashuria,
    por kur më fole e dita
    që dot më thuash TË DUA
    kët e vrejta nga buzët e tua.

    ________________________________________
    Më the.....
    ________________________________________
    Më the I LOVE YOU mu duk fjal pa kuptim,
    Më the TI AMO mu duk mashtirm,
    Më the ICH LIEBE DICH syt mi qorove
    Më the TË DUA zemrën ma gëzove!

    ________________________________________
    Në emër.....
    ________________________________________
    Në emër të jetës
    Jeto për mua!
    Në emër të dhimbjes
    Vuaj për mua!
    Në emër të dashuris
    Më thuaj TË DUA!
    E kur të vdes un
    Ti të jesh me mua!

    ________________________________________
    Një këshill
    ________________________________________
    Një këshill: ke kujdes!
    Një kërkes: mos ndrysho!
    Një dëshir: mos më harro!
    Një genjeshter: nuk të dua!
    Një e vërtet: më mungon për jetë!

    ________________________________________
    Dy zemra
    ________________________________________
    Dy Zemra lindin
    Dy Zemra qeshin
    Dy Zemra qajnë
    Dy Zemra vdesin.

    ________________________________________
    Nuk më duhet
    ________________________________________
    Nuk më duhet kjo jetë
    Nuk më duhet kjo rini
    Kur s'të kam afër meje
    Gjithmonë do të vuaj për ty

    ________________________________________
    Mos i beso askujt
    ________________________________________
    Mos i beso askujt,
    e mos e urrej veten
    por më beso mua,
    që për ty e jap jetën.
    Edhe pse je larg,
    asgjë smë pengon.
    Largësia na ndan,
    Dashuria na bashkon!

    ________________________________________
    Unë për ty
    ________________________________________
    Unë për ty e shes traktorin,
    me gjith okumllatorin,
    oj prepalic,
    si ma preve zemren me brusalic,
    tu m'shetit naper ulic, me kolic
    ma theve komen, me bone për n'bullnic!

    ________________________________________
    Pyete Zemrën tënde!
    ________________________________________
    Nëse je i vetmuar,
    nëse je në mendime,
    pyete zemrën tënde!
    A e don zemrën time?
    E kam një dëshirë,
    është shumë e thjesht,
    të isha afër teje,
    tjetër s'kisha desht!

    ________________________________________
    Në mesin e natës
    ________________________________________
    Në mesin e natës,
    në terrin e zi,
    unë rri e zgjuar,
    dhe mendoj për ty!

    ________________________________________
    Pa ty!
    ________________________________________
    Pa ty bota e humb kuptimin,
    pa ty dielli e humb shkëlqimin,
    pa ty dita më erësohet,
    pa ty nata nuk kalohet,
    pa ty ëndra nuk ëndërohet,
    pa ty zemra më helmohet!

    ________________________________________
    Ti fali
    ________________________________________
    Ti fali syt, nëse ti i shikon!
    Ti fali duart, nëse ti i shtërngon!
    Ta fali shpirtin, nëse ti më përqafon!
    Ta fali zemrën, nëse ti më don!

    ________________________________________
    Të DUA
    ________________________________________
    Të dua - më don
    të kujtoj - më kujton
    të kam në zemër - në zemër më ke!
    por e keqja është, se larg meje je!

    ________________________________________
    Zemra zemrës
    ________________________________________
    Zemra zemrës po i thret,
    hajde hajde mos rri vet,
    le të gzohen zemrat tona,
    se krejt bota është e jona!

    ________________________________________
    Dëshiroj
    ________________________________________
    Dëshiroj të shof me sy,
    të mos më djeg malli për ty,
    sikur të isha reze hane,
    do të hi në dhomën tande,
    vetëm ta dish se sa të dua,
    s'do tjetosh as një orë pa mua!

    ________________________________________
    Kur të pash
    ________________________________________
    Kur të pash më lindi simpatia,
    kur më buzëqeshe e dita se qenka dashuria,
    por kur më fole e dita,
    që do t'më thaush të dua,
    këtë e vrejta nga buzët e tua!

    ________________________________________
    Hapi krahët shpirti im!
    ________________________________________
    Hapi krahët lartë në qiell,
    ti për mua je diell,
    por e lumtur prap nuk jam,
    se TY afër nuk të kam!

    ________________________________________
    Të dua....
    ________________________________________
    Të dua, për ty vuaj!
    Të dua, për ty shkruaj!
    Të dua, për ty ëndëroj!
    Deri në vdekje ty s'të harroj!

    ________________________________________
    Do të flas për ty!
    ________________________________________
    Unë jetoj, se të dua shum!
    syt e tu, i shoh edhe në gjum!
    Jetën do ta jap, për tënden dashuri!
    në varr kur do t'më pyesin,
    do të flas për ty!

    ________________________________________
    Sy....!
    ________________________________________
    Sy të zi ka plot,
    por ata jan të kotë,
    i vetmi për mua,
    je ti në kët botë!

    ________________________________________
    Zemër.......!
    ________________________________________
    Më mir i varfur,
    zemër PATRIOT!
    Se sa i pasur,
    e zemër IDIOT!

     Login form

    Copyright MyCorp © 2017

    Free website builderuCoz