Welcome Guest

Main| Poezi I| My profile| Registration| Log out| Login

Ballina
$SMENU_1$
 •  
   

   

  DASHURIA E VETME

  Mbi gjunje te tjerash, s'kam harruar
  ate veshtrim qe gjithnje me ndjek.
  te tjerat duke dashuruar,
  nga dashuria e saj vuaj e heq.
  Si nje demon i plotfuqishem
  te vjetren zgjoja me cdo gje.
  dhe perserisja dhe serishem:
  une dua vetem, - vetem nje!


  nga M.Lermontov

  TE DESHA

  Ngaqe te desha aq, - ky shpirti mu be vrere.
  e di te rite e tu qe ndrit gjithe shendevere,
  nga pas me ndjek me qesendi te pameshirte
  cdo dite bardhesie e cast i lumturise
  e pac ti fatin tend me brenga e lot trazuar
  une jam pike e vrere...pse ti je e gezuar?

  ose

  Jam pikelluar se te dua kaq shume,
  edhe e di se c'flasin bota, c'bejne zhurme,
  rinine ta njollosin pa pike meshire
  per cdo gezim te ndritur, te emblen deshire.
  paguan ti me lot t'hidhur pikellimi.
  jam i trishtuar po ti pse po te mbyt gezimi?

  nga M.Lermontov

  * * *
  Dal ne rruge vete, i vetmuar,
  neper mjergull rrug' e shtruar hesht;
  flet me zotin heshja e harruar ,
  edhe ylli-yllit po i flet.

  Lart ne qiej shpalosur mrekullia!
  dheu fle mbeshtjell' me kaltersi....
  pse me vret keshtu ne gjoks vetmia?
  cfare pres a qaj une njeri?

  Nuk po pres asgje fare nga jeta, s'me vjen keq c'jetova e c'do le,
  dua vec i lire dhe i qete
  te harrohem fare dhe te fle!

  Jo nje gjume akull ere vdekje
  syt' e mi s'do desha kurre t'i mbyll,
  por ne gjoks te flinin hove jete,
  gjoksi im te merrte thelle fryme;

  Tere naten veshin te ma dhelte
  zer' i embel, zer' i dashurise,
  lis' i madh i mbushur plot me gjete
  permbi mua vec te shushurise.

  nga M.Lermontov

  * * *
  Panik e frike s'do kem,
  kur te le jeten
  kete me bindje po ta them,
  si te verteten.
  Kam pare bukurira plot- pabukuri.
  Po mrekulli si ti ne bote,
  Jo' tjeter s'di.

  Nga M.Lermontov

  * * *
  S'me mbushin syte perendite
  gjithe shkelqim,
  Nga parajsa qe flasim per dite,
  s'ndjej gezim
  sot endrat perkedhel,
  krejt ne vetmi,
  kendoj si zogu ne zabel, qaj si femi.

  nga M.Lermontov

  JO , UNE ME AQ ZJARR TY, JO, NUK TE DUA.

  Jo, une me aq zjarr ty , jo,nuk te dua
  s'ma merr mendjan , jo , bukuria shkelqimtare
  te ti kerkoj vec brengen qe u shua
  edhe rinine qe m'iku per fare.

  Veshtimin une ta ngul ty nganjehere
  dhe zhytem thelle, thelle, ne syte e tu.
  E fshehurazi me ty sec bisedoj atehere
  po s'eshte zemra qe te flet keshtu.

  Tek ti kerkoj mikun e rinise,
  te pamja jote shoh tjeter fytyre,
  te buza jote at' heshtje te cuditshme.
  ne syte e tu shoh syte e saj ne pasqyre.

  nga M.Lermontov

  VETMI

  Prangim i jetes i cdo fati ,
  vetmi qe s'ke me c'ka e mbush;
  te ndajme qejfet jemi gati,
  trishtimet s'del t'i ndaje kerkush.

  Rri bej sehir si mbret i shkalur
  me zemren pikur helm e kob,
  dhe shoh ndaj fatit krye varur
  si vitet rendin me galop.

  Dhe kthejne prap' duke gulcuar
  te vjetren enderr per te vrare.
  po ja qe nje gropez e vetmuar
  se s'shqyhet gazit : C'je i marre!

  Se brenga tretet pas nje grime
  dhe gjindja (as qe nuk dyshoj)
  me fort se sa per lindjen time,
  per vdekjen time do gezoje.

  nga M.Lermontov

  TE FALEMINDERIT!

  Te faleminderit!.... Mbreme ti e prite
  pa buzeqeshje vjershen qe te dhashe.
  pasionet s'mi kuptove dot, o vashe,
  po per vemendjen tende hipokrite
  te faleminderit!

  Dikur ne roberi me shtire ti.
  Dy syte e tu e fjalet tere thumba,
  i fsheh ne gji megjithese te humba,
  po s'dua te me duash ti tashti:
  te faleminderit!

  Nuk do te hyj ne turmen adhuruese
  qe e trishtuar te vardiset pas
  se mos me thuash , mua, buzagaz
  ne vend te fjaleve te reda qortuese
  te faleminderit!

  O, le te shohe syri yt i ftohte
  le te me vrase shpres e enderrime
  edhe gjitheshka qe leu ne zemren time
  ky shpirti im perhere do t'te thote:
  te faleminderit!

  nga M.Lermontov

  "PER LL......."

  Nuk i harroj ne krah't e huaj
  dy syte magjistare.
  kur dashuroj , lengoje vuaj
  per dashurine e vrare.
  Kujtesa vashe , me cfilit
  m'i corri plaget mua,
  po une me vete perserit:
  te dua , moj, te dua!
  Do te martohesh, vashe moj,
  s'do ta kujtosh poetin.
  Dhe une me s'do t'shikoj
  se do ze kurbetin.
  Vapori zhduket tej ne det
  me syrgjynosen mua.
  Po vala-vales gjithe i flet
  te dua, moj, te dua!
  Dhe s'do ta marre vesh rremeti
  se kush ty te dashuroi.
  Se sa renkoi per ty poeti
  sa vargje te blatoi.
  Dhe gjersa bar' e balt te ftohte
  te me mbulojne mua.
  Kjo zemer s'hesht e s'rresht , po thote:
  Te dua, moj , te dua!

  nga M.LERMONTOV

  * * *
  Ne u takuam perseri ,
  Por qe te dy kishim nderruar!
  Gjithe ato vite me shpejtesi
  na kane shkuar pa kuptuar.

  Kerkova zjarr ne syte e tu,
  edhe ne shpirtin tim te thare,
  Ah!Posi mua dhe ty
  Kjo jet' e ndyre na ka vrare.
  nga M.LERMONTOV

  VDEKJA

  I purpurt perendimi eshte ngjyer,
  e shoh ne heshtje , une, ne dritare,
  se ndoshta, neser, do te ndrit i mallengjyer
  mbi trupin tim perdhe pa ndjenja fare.
  Dhe nje mendim ne zemer shpon pa prere
  mendoj per te, sa larg me eshte o zot!
  Mbi trupin tim te mjere s'do te bjere
  nga syte e saj, te pakten, ndonje lot.

  Vella e shok nje puthje lamtumire
  s'do japin permbi faqen e zverdhur,
  nga dor' e huaj - shtytur prej meshire-
  ne balte do te kalbem i harruar.
  Do mbytem ne humneren pa kufi!
  Po ti!- Me fal, moj ti, qe yje m'i ke syte,
  Si une s'do te te doje kurre nje i dyte ,
  me kaq zjarr e zemerpasterti.

  nga M.lermontov

  PER....

  Nuk te perulem . Ka mbaruar.
  Asnje premtim i yt s'hyn dot
  ne shpirtin tim per ta sunduar.
  Jemi te huaj sot e mot.
  Ti ke harruar qe lirine
  s'ia fal mashtrimit kurresesi,
  por dhe , keshtu vite qe s'vijne
  per syte e tu i bera fli.
  Edhe keshtu tek ti pandehja
  te gjeja shpirt e shok e short
  dhe tere boten e urreja
  qe te te desha ty me fort.
  Gjitheato caste te qendrimit tekbet e tua- oh! me beson?
  ia kam rrembyer frymezimit!
  me se po m'i zevendeson?
  nga ndonje cast mendim begate
  dhe forc' e shpirtit-s'ish cudi-
  t'i jepja botes nje dhurate
  dhe te me jepte pavdekesi.
  Pse doje, pra , te ma nderroje
  Ate kurore lavdiplote?
  Pse s'qe atehere kur premtoje
  e tille si je bere sot?
  Krenar jam!-falme- eshte' e kote.
  Kerko nje tjeter dashuri.
  Per asnje gje ne kete bote
  nuk mund te rri ne skllaveri.
  Nen qiell te jugut, ne vend tjeter,
  do te largohem, ndoshta , shpejt,
  por jemi njohur pak si teper
  per t'u harruar ashtu krejt!
  Qe sot do ze te argetohem
  dhe te betohem , pastaj,
  vetem do qesh e do gezohem
  dhe per asgje me nuk do qaj.
  Do genjej si djalli sa te dua,
  sic desha me s'do dashuroj
  a mund te dua me nje grua
  kur nje esgjell sot me tradhetoi??
  te vdisja desha dhe te vuaj,
  me boten desha te luftoj
  qe fort te voglen doren tuaj
  I cmendur!- te mundja ta shtrengoj,
  pa ta kuptuar dot mashtrimin
  te fala shpirtin mbushur plot.
  Ia njohe ketij shpirti cmimin ?
  Ia njohe- une s'te njoha dot!


  Puthjet me te embla
  ti mi ke dhuru
  jeten ty ta fala
  kur me the te du.
  *.~.¨.~.*.~.¨.~ .*.~.¨.~.*.~.¨.~.*.~ .¨.~.
  Kur jom ne mendime
  te kom pran zemres sime
  kur rruges kaloj
  veq per ty mendoj.
  *.~.¨.~.*.~.¨.~ .*.~.¨.~.*.~.¨.~.*.~ .¨.~. Emrin e kom ...
  Do e mbaj gjithmonë
  Por mbiemrin ...
  Do ta ndrroj ma vonë!
  *.~.¨.~.*.~.¨.~ .*.~.¨.~.*.~.¨.~.*.~ .¨.~.
  -------------------------------

   

  <>Per Ty<>

  Zoti krijoj boten
  Por krijoj edhe ty,
  Ti me don mua
  E une vdes per ty.
  *.~.¨.~.*.~.¨.~ .*.~.¨.~.*.~.¨.~.*.~ .¨.~.
  <>Ti Je!!!<>

  Ti je shpres ti je gezim,
  ti je loqka e shpirtit tim,
  te kam hene te kam drite
  per met pas dit per dit
  mbes me shpres dhe pa durim
  qe te shoh shpirti im.

  *.~.¨.~.*.~.¨.~ .*.~.¨.~.*.~.¨.~.*.~ .¨.~.
  Sikur qelli te ish leter
  dhe deti te ishte boje,
  nuk do shkruaja asgje tjeter
  vec se ty ..?.. te dashuroj.
  E di qe sje per mua,
  po desha te te them "TE DUA"

  *.~.¨.~.*.~.¨.~ .*.~.¨.~.*.~.¨.~.*.~ .¨.~. *
  Mos bej qe jeta ime te duket kot,
  mos bej qe nga syt e mi te dalin vetem lote.
  Mos bej qe vdekjen ta kerkoj
  se vetem e vtekur mun te te haroj

  .~ .*.~.¨.~.*.~.¨.~.*.~ .¨.~.


  Puthjet me te embla
  ti mi ke dhuru
  jeten ty ta fala
  kur me the te du.
  *.~.¨.~.*.~.¨.~ .*.~.¨.~.*.~.¨.~.*.~ .¨.~.
  Kur jom ne mendime
  te kom pran zemres sime
  kur rruges kaloj
  veq per ty mendoj.
  *.~.¨.~.*.~.¨.~ .*.~.¨.~.*.~.¨.~.*.~ .¨.~. Emrin e kom ...
  Do e mbaj gjithmonë
  Por mbiemrin ...
  Do ta ndrroj ma vonë!
  *.~.¨.~.*.~.¨.~ .*.~.¨.~.*.~.¨.~.*.~ .¨.~.
  --------------------------------------------------------------------------------
  Te dua shume
  me the me goj
  kur do ta kuptosh
  se dashuria nuk eshte lojë

  Ndalu djal ndalu ti
  se pa ty eshte shkreti
  ndalu rri ne atëdhe
  ku je lind Dhe ku je le.
  --------------------------------------------------------------------------------


  Perse e braktise, buzen
  Qe vetem ty, te qeshi
  Perse e braktise, zemren
  Qe vetem ty, te deshi.

  Perse e mbushe me lot
  Syrin tim, te zi
  Te lutem, perse e braktise
  Kete dashuri ???!!!....

  --------------------------------------------------------------------------------
  Jetën për ty do ta jap, vetëm ty të dashuroj.!!
  Zemrën time do ta jap,dhe askush nuk mund të më ndalë..
  PSE-Pse xhdo nat une të kujtoj..?
  Pse xhdo nat une të ëndroj..?
  Pse xhdo nat, une qaj për ty
  Emrin tënd përnat e përmendi.
  Qka me i be ksaj zemrës se shkrejtë, që smë la të jotoj rahat në ket jetë..!
  Kur shof dikand në rug, mendoj se ti..!
  Ah une e shkrejta, jam tu vedk për ni djal të ri.
  Pse ndodhi aj djali të jet ne zemrën time, kur do të më hiqen mua kto kujtime..??
  Qko po ndodh o zot, qka po ndodh me mua ..
  Hiq spo e di,pse qa shum e dua..!!
  Kur do të jet mjaft, për të mos kujtoj, se gjysmën e jetës aj ma ka ngrëne..
  Nuk e disha se do të ndodh kjo punë,por pse mu shtau edhe një mërzi..??
  Se për ty ore djali i shkrejtë,edhe natën nuk muj me flet..
  Nuk mendoj për as gje tjetër,emri yt nuk zen vend tjetër.
  Por me ma than fjalën **TE DUA** ather mundesh me më qetsua.
  U dashurova qysh në femijeni, smundje keqe paska qen edhe kjo dashuri..
  Se s'besoj se mund të jetoj pa ty.!
  Zemra ime gjithmon vajtonë.
  Syt e mi gjthmonë lotojn.
  Emri yt në zemër më flen, me krah hapur gjithmon të pret.
  Pa ty syri kot lotën.
  Pa ty zemra kot vajton, vajzat tjera i dashuron dhe mua më haron..!
  Ditët po kalojn, po arin në fund por dashurin qe e patëm, mos mendo se do ta gjejsh dikund..!!
  Do të mundohem me të haru, por hiq se di si me vepru.!!
  A thu do të jem gjall o zot..??
  A po do të më mbulojë kjo tokë..!!
  --------------------------------------------------------------------------------
  Ta dhurova zemren
  ti me lendove,
  ta dhurova dashurin
  ti se pranove
  Ta dhurova syrin
  ti me verberove
  Ta dhurova jeten
  Ti me ike bashk me te

  --------------------------------------------------------------------------------

  AFROHU DHE ME NGROH ZEMREN
  QE PER TY PO VUAN
  AFROHU DHE LARGO DHIMBJET
  QE AQ GJAT ME MUNDUAN
  AFROHU ME AFER
  DHE NE SY ME SHIKO
  AFROHU DHE THUAJ NJE FJAL
  ME THUAJ QE ME DO

  SHIKOJ SYT E MI
  DHE DO TE GJESH DASHURIN
  QENDRO PRAN MEJET
  DHE DO TE FAL LUMTURIN
  MOS ME RRI LARG
  SEPSE SYT LOT ME PIKOJN
  ME SHIKO ME VEMENDJE
  SHIKOJ DY SY QE DASHUROJN

  ME LER TE TE PREK FLOKET
  NGADAL TI LEDHATOJ
  ME LER TE TE THEM NJE FJAL
  TE TE THEM TE DASHUROJ
  MOS I HAP KRAHET
  QE TE FLUTUROSH
  HAPI KRAHET TE ME PERQAFOSH
  UN NUK LEVIZ DOT
  JAM SI AKULL I NGRIR
  AFROHU DHE ME PUTH BUZET
  DHE SHUAJE KETE DESHIR

  KETU JAM DHE PO PRES
  QE PRAN MEJET TE ULESH
  EJA DHE ZBUKUROJE DASHURIN
  BEJE SI NJE KUROR LULESH
  AFROHU NGADAL
  DHE ME FAL NGROHTESIN
  QENDRO ME MUA
  QE TE KEMI DASHURIN

  --------------------------------------------------------------------------------
  Ishe i vetmi në jetën time
  me të cilin une ndaja gëzime
  ditët që së bashku kaluam
  më duket se shumë shpejt perënduan
  Por ti shumë shpejt shkove
  të gjitha i harrove
  Tash të pres këtu
  që të jesh me mu,
  Në asgjë tjetër smendoj
  kur syt e tu i shikoj.
  Dhe e qetë kur nuk ri
  sepse mendimet më
  shkojnë tek ti.
  E kam frikë të mbes në vetmi
  se të dua dhe ti atë e di.
  Dhe nëse ty stë kam këtu
  atëhere nuk mundem
  më me jetu
  --------------------------------------------------------------------------------
  Sa herë ....

  Sa herë që pashë ,ndonjë ëndërr
  ti jë në të, heroinë.
  Sa herë që mendova për dashuri
  në vend tëndin ,nuk kam asnjëri .

  Sa herë pëshpërita fjalën :DUA ,
  mendova vetëm, për ty .
  Sa herë që mendoj për një shikim ,
  përpara i kam ata dy sy !

  Që shikojn pa ndalur ,
  që presin një fjalë ,nga unë .
  Por si të të them Të dua
  nuk e di as unë ,pra as unë.

  Sa herë që mbijetova ,
  e ndjeva se jam i mallkuar .
  Koha s'na premton ,
  përsëri për t'u takuar.

  Sa herë që mendoj në kohën,
  thashë ,koha është kundër meje .
  Përsëri jam i hutuar ,
  përsëri po kërkoj leje ,
  për aterrim ,apo shpëtim?!!

  T'i lëshohem ndjenjës ,
  të tregoj se të dua !??
  Apo ta mbaj fshehur ,fjalën
  të më shkatërrojë ,MUA?

   

  Te dua,
  te dua shume,
  te dua shume,shume,
  te dua jashtezakonisht shume,
  te dua sa qiellin,
  te dua sa detin,
  te dua sa rruzullin tokesore
  te dua sa sa gjithe hapersiren,
  te dua sa gjithe gjithesine,
  te dua sa veten time,
  te dua me shume se veten time,
  te dua, vetem te dua,
  te dua,sepse je gezimi i jetes time
  te dua,se je drita e syve e mi,
  te dua,sepse ti je gjithcka cfare kam kerkuar ne jete
  te dua sepse me ke bere gjithe enderrat realitet
  te dua sepse me dhe besim tek vetja ime
  te dua sepse me bere te dashuroj perseri
  por me e rendesishmja eshte se
  te dua sepse me don

   

  A edin sa te dua, a edin sa shum per ty po vuaj. ti moje vajz
  kurgjo nuk din se qka jam ka bo per ty, dite e nate skam gjum
  ne sy tuj mendu per ty. jemi shum larg ne ket moment po ty te kam
  ne zemer ghith secund.
  sa shum letra te kam shkru, sa shum poezia nga zemra te kam tregu,
  po ti mua apet nuk po ma fal at dashurin. sa shum vjet kam prit per ty,
  sa shum dite e nate skam pas gjum ne sy. shum lotet kam pikuar per
  ty, po ti nuk po i she, tash jeta ime nuk ma shkon ma shum,
  krejt qka kam pas ty te kam lan. per dashurin tand po vdes,
  per dashurin tand po jetoj, per ty moje vajz po mendoj.
  ne enderr po te sho edhe te kerkoj edhe vetem ty te dashuroj,
  po tash endrrat e mia jan i zi, se pa dashurin tand jam tu jetu
  tash. as nji her set kam mashtru, as nji her ste kam trapthu,
  po ti mua ma harrove edhe me nji tjeter djal jeten vazdhove. at
  dashurin qe kem pas tash vetem ne kujtim e boj. po nji dite ki
  me kuptu se ti eki gabu se zemren time ma helmove edhe prej meje
  shkove. ishe dashuria ime e para edhe nuk mundem met harru se
  vetem ty te du.
  nji dite te kam pa te shitorja e vjeter kur ma ke dhane
  te du dytin her, po ti as me sy nuk don me pa, ti vetem
  kallove nga meje pa nji fjal, kur ti shkove prej meje ,
  lotet kan pikuar per at dashurin qe kem pas, deshta met
  kallzu se vetem une te du, po ti shkove edhe une nuk te pash.
  sa shum mendoj per ty, sa shum vuaj per ty, sa shum qaj
  per ty, sa shum... sa shum lotet kam pikuar per ty as
  vet nuk di, po hajde moje vajz vetem falma at dashurin
  veq edhe nji her edhe nuk ki me gabu se vetem ty te du,
  ndoshta nuk jam ma i miri ne ket bot po jam njeri me zemer
  e shpyrt. hajde moje vajz se edhe ti nuk ki me jetu 1000 vjet
  ne ke bot, hajde me mua se te dua, hajde moje vajz te une veq
  nji her. sa shum malli ma ka mar vetem ata syt e tu me pa,
  naten kur shkoj me fjet mendoj per ty, edhe qaj se at shum te du,
  nuk di se qka me bo une pa ty, nuk di qysh me jetu ket jet pa
  dashurin tand. ti jeten time ma gezon, edhe une pa ty nuk mundem
  me jetu. ti harrove ata fjal qe ma ke dhane, ti harrove se me kon
  je dashuru, ti
  harrove krejt ne ket jet, ti harrove se qka osht dashuria,
  une nuk mundem met kallzu qe sa shum te du, po vetem zoti
  mund ta di qe sa shum kjo zemra ime ty te don.

   

  Te rrosh me imazhin tend,
  ne keto dite-nete vjeshte,
  sa e dhimbshme, e tmerrshme,
  te dashurosh me shpirt, ne heshtje.  Dua nga ti vec nje enderr,
  ku te te dashuroj si e marre,
  dhe nga ai gjume i embel,
  te mos zgjohem e gjalle.  Ne zemren time ti hyre lehte,
  dhe qe aty nuk del me dot,
  nese nje dite ate do te ngrijne,
  nje vend per ty do ta kete ngrohte

   

  Vij ne krahet e tua,
  dhe i marr ere aromes se trupit tend,
  petale trendafili buzet e tua,
  ne gjoksin tend kerkoj prehje,

  Me nje perkedhelje ne fytyren tende,
  mbyll syte dhe filloj te enderroj,
  puthja jote e lumtur me deh,
  kohen tani do te doja ta ndaloja...

   

    

  TE DUA .D........
  Poezia: Te dua eshte fjala qe e flet zemra
  dashurin time une ty ta fala une q'do
  her mednoj per ty athua
  edhe ti mendon per mu???(nuk edi).
  ***
  Fjalen e dhen duhet mbajtur
  se fjala epa mbajtur eshte tradheti
  por kur s'ke q'te besh
  eshte me mire te flijosh ne rini.
  ***
  Me thua prit te pres
  do te pres edhe me shum
  vetem dhe vetem per te
  treguar se me te vertet te dua...
  te dua-te dua deri sa te vdes,
  a me don ti mua pergjegj'jen epres?!...
  ***

  kete poezi po i them se asht po jo keto fjal e kam shprehur nga zemra se ?

   

  POEZI E ?
  .Poezia: Ah si te kisha pran
  Po filloj te shkruaj disa rreshta per ty...
  E di qe nuk e lexon keta rreshta,sepse nuk mundesh,nuk je ku jemi ne te gjithe.Sa veshtir qenka te shkruajsh leter pa adrese,leter qe ti nuk mundesh ta lexosh e ta kuptosh sa shum vuaj.Ah i dashur-a sikur te ishe edhe ti ne kete jete ah i dashur-A sikur te ishe ketu e ti lexosh keta rreshta qe dalin nga kjo zemra e plagosur nga kjo zemre e varrosur bashke me zemren tende.Shpirti im i vrare po pse na ndane cfare bene ne.Ishim si dy pullumba si dy lule qe rritshin ne nje kopshte e lule e mbuluan me gjake nuk e len te qelin ne pranvere.Sa me dhemb ne shpirt ne keto dite pikllimi.Sot e ? vjet vetem lot e kujtim per ty
  Nuk e di si po jetoj pa ty.Po jetoj vetem me kujtime e dhashuris,me kujtohet kur me thoshes enuk ka njeri qe mund te na nda,por ne u ndam ty te murr plumbi ndersa mua me le si nje lule e vyshkur.Coft mallku ai plumb si nuk me mori eDHe me mua qe kishim jetuar se bashku edhe ne ate bote.Une nuk dua te jetoj me.Dua te vdes e te vij pran teje.Dua te te shoh ata sy te mbyllur ,dua te shoh e te puthi at syt e te mendoj se ti po flen,se ti nuk ke vdekur por je ende ne zemren time e cila po me duket se cdo dit nga pak po ndalen tiktaket e saj.
  Sikur te jetoja ehde pak dit me mua te jem pran fytyres tend ete pastur dhe te bukur dhe pastja edhe ne vdeksha nuk do mbete merak.Jam shum e lumtur dhe e gezushem me ate jete te shkurtur qe kam pas me ty nuk do i harroj ato kurr, ka qen nje jete e shkurt por e bukur nga 4 anete ka qen e bukur.Sa isha me ty ndjesha me e sigurt ne duart tua shpirt qe me kan ngroh me plot dashuri.Tani jam e humbur,pa shpres,rri ne kujtime,jam e shkatrruar tersisht.Shpirti im pasi qe nuk jam ne kosove se po ti isha atje cdo dit te te kisha sijell lule,sepse ti ishe lulja e dashuris sime.
  Po te isha atje do ti ujisja lulet percdodit me lotet e mi dhe ty do ta shuaja etjen por ketu po i ujsi lulet me lotin e kthimit .
  Ndersa ketu me lotet e mi po mundja dheun e mallkuar qe te ka mbulura,veqse se ta shoi rinine dhe ta mohon lirine.Une ehde pse jetoj larg larg tej larg vendi nuk e di deri kur do te mundem te jetoj keshtu as e gjall e as e vdekur pa ty.Po e perfundoj kete leter me plot lot e plot dashuri per ty do te shkruaj leter pa fund.Sa e pa fat kisha qene.Te dua edhe pse je i pakthyshem ne zemren time.
  po te kisha prane,netet nuk do ti ndjeja fare,ditet do te me dukshin nje minute,pra do te ma bej jeten shum te shkurter.Nuk e di ne eshte mire apo jo,por, do ta kisha pranuar jeten e shkurter me ty se pa ty kurr jo.
  ej veq kushe lexon larg gjerave qe presin se rezik per ata qe kan ndjenja

  NJE POEZI E SHOQES NGA PEJA
  DY FJALE

  Nganjehere dhembja me eshte e madhe
  dhe nuk mund ta lufoj .
  Nganjehere e kam veshtire edhe te vuaj
  e lere me te dashuroj ,
  me vije te bertase, te klithe, te ulerij ,
  e ti nfgris edhe te vdekurit nga britma ,
  se nje ankth me ndrydh ne gjoks me dhembje te medha ,
  ende se kuptoj cdo te thote te jesh i gjalle.
  Sot neser dua te jetoj ,
  dua te jetoj vetem per ju ,
  po,po me shume se per veten time .
  sdo tju zhgenjej ,
  me nje laps ne dore
  do ti shijojme skajet e kesaj jete ,
  kur te vdes,
  kuptojeni ,
  se te gjithe kan miq, armiq kan
  por, te lumte ata qe kan.

  Nderkaq poezia e dyte eshte :

  NJEREZIT

  nisen drejt shtigjeve
  me fillimin e shtruar me lule,
  mesin ndoshta si ne erresire,
  po fundi, fundi nuk ju dihet.
  Ndoshta kjo eshte brendia ime
  apo, enderr e trishtuar
  qe zgjimet i ka te trembura
  po nga kush, nga qka?
  nuk dij ta spjegoj
  ndoshta , e tille eshte jeta.
  Pse t'besojme te gjithe
  ne diten e prehjes se shpirtit
  si te vetmuar por ne mesin e te pareve tane
  ne mashim.
  Te ndalemi e te mendojme se jeta sqenka perhere e jona
  pra, ne sjemi as te paret e as te fundit e kesaj bote
  Besoni o njerez
  qe deshironi te pini gjak te njome me pambuk
  se une ngadale po behem e shenjta e te mallkuarve
  Pse quditeni
  Pse fjalet ju mbesin ne fyt
  kur une ju veshtroj duike i hapur syte
  dhe kur nje perse e kam per lindjen
  nje per jeten
  nje per vdekjen
  o njerezit e mij
  e kam edhe nje per veten time
  s'dua ta perjashtoj as gjithesine
  sdua te perjashtoj a ty
  ti e di , ty
  te gjallet as te vdekurit.
  Sa qudi disa duan vetem te jetojne
  disa jetojne pa shprese
  e disa te varfer ne shpirt, e te poshteruar ne jete.
  Kush pas vdekjes mbetet legjende e njerezimit?
  I miri, i urti, i dituri,
  apo djalli qe futet ne njerez.

   

  E pyes veten pse te DUA!

  Gjdo dite ulem dhe mendoj
  Pse te dua, kure e di qe
  ti nuk je per mua!
  Pse te endrroj gjdo
  nate per ty, kure e di
  qe nuk kam qen per ty!
  Pse Te dua kure ti nuk
  je per mua.
  E kam merituar nje
  me te mire se ti
  e kam merituar nje me te bukure se ti
  e kam merituar nje me te pasur se ti
  e kam merituar nje me te menqur se ti
  e kam merituar nje me te sjellshum se ti
  Nuk po e kuptoj pse prap te dua, kure ti nuk i plotson asnje nga te gjitha kto.
  Nuk je i mire, nuk je i bukure, nuk je i sjellshum!! Pse ateher ty te dua, asgje te mire nuk ke qe te me ben mua te dua ty!
  Ahhhh..Tash e dij pse te DUA.Sepse Dashurija, nuk eshte bukuri, nuk eshte pasuri, nuk eshte menquri. POR,eshte vetem DASHURI, qe une kaq shume
   
  DASHURIA NE DY AKTE===================

  Akti i par.
  kisha kaluar nje dite monotone,i stresuar nga problemet e perditshmeris,deri ne maksimum.ne mbremje me ca shok dolem te pim diqka edhe pse nuk isha fare ne qef,por ku do zoti,mu mbush mendja me dal.nuk me rrihej,isha i ngrysur,i mvrejtur ne fytyr,me kishte kapluar nje stuhi shpirtrore,si nje sunam shkaterrues.por,kjo ndryshoi ne qast,u shfaq ajo si nje engjull,sa qe menjeher shkriu at akull qe kishte ngrir zemren time.fjala saj"a je shqipetar",ishte nje fjal magjike,nje ilaq per mua,nje shpres se edhe per mua ka lumturi.ishte si nje zane nga perrallat,nje bukuri qe syri im nuk kishte hasur deri ne ate qast,ato floke te gjata si puhiz deti e flladiten shpirtin tim,ata sy shkelqenin aq shum sa menjeher ndriquan zemren time te pllakosur nga nje terr i kahmotshem,ajo goj,qe kur hapej nxirrte vetem aso tonesh qe e qetesonin dhembjen time,me magjpste me krejt qenjen e saj.nese me te vertet egzistojn engjujt,ajo ishte nje prej tyre.i kishim hallet e njejta,deshirat e njejta,u kuptuam ne qdo pikpamje,ishim te mbaruar per njeri-tjetrin,dashuri e perkryer.por jo,ishte shum bukur qe te eshte e vertet,ishte aq mir sa duhej te perfundonte ne tragjedi.

  Akti i dyte.
  kam lexuar e ndegjuar shum per dashuri me hapy end,por kjo e jona perfundoi shum keq,dizaster ishte.u deshtem shum,por ne mesin ton ishte nje sekret shum i hidhur,egzistonte dhe nje person tjeter qe shkaterroi dashurin ton te pafajshme,lumturia u prish.qysh atehere ne vuajm per njeri-tjetrin,por dashuria nuk ka kufi,kemi dhan besen se kurdoher do te behemi bashk ne parajs,dhe jo shum larg,do te vij ajo koh.te pres me krah te hapur,dashuria ime e ndaluar,do te pres gjithnje e pa arritura,engjulli im,se vetem ti me ben te lumtur,se vetem me ty jam njeri i plot.
   
   
  TE DUA TE DUA TE DUA
  Te them te them te dua
  por ti nuk me beson
  pyete zemren time
  se ajo te tregon


  Vuajtjen per ty
  mundem qe ta ndale
  por tradhtine e bere
  kurr nuk do ta fale


  Edhe nese hena
  per ty nuk ndriqon
  ndjeje afer zemren
  qe per ty vajton


  Edhe nese dielli
  per ty nuk lind fare
  askush nuk do te doje
  sikur kjo zemer shqipetare  edhe nese lotet
  nuk me ndalen per ty
  do te vuaj per jete
  qe e humba nje dashuri


  edhe nese zemra
  per ty me sme punon
  vetem shpirti im
  te ti do te jeton


  Kur ta fali jeten
  per ty do te vdes
  ne boten tjeter
  krahapur do te pres


  Do te degjosh zerin
  qe do tvjen nga varri
  jam une ai e dashur
  per ty me ka marre malli


  Ku u humbe ku u trete
  nje plage ne zemer
  ti me mbete
  vetem nje pike ne shpirtin tim
  vetem nje plage qe s'ka sherim


  Nese ti sme kthehesh
  une nuk kam shpetim
  se jeta pa ty
  me qenka denim


  burg me te rende
  ne jete nuk ka
  se nga e dashura
  per me u nda


  U ndava nga jeta
  u ndava nga dashuria
  i humba gjitha shpresat
  tash mbaj vuajtjet e mia


  Poezite e mia per ty
  kurr sdo te kene fund
  edhe nese tere jeten
  nuk te takoj askund


  vargu eshte i shkurte
  jeta eshte e gjate
  te dua shume e dashur
  per jete
   
   
  PER SHOKUN TIM ??????
  Keto vargje per shokin tim i shkruaj Se kam nje shoke te nderuar Keto fjale qe moti kam desht me i thene Te faleminderit shoke qe te kam pran Je aty kurre me nevojiten fjal te urta Je aty kurre veprimet e mija jan te gabuara Keto fjale ??????? per ty i shkruaj Je shok imi i paharuar Ne cdo cast i gatshem je per ndihm Ne cdo moment me keshillon pa kufi Kam nderin qe ty te kam shoke Kam levdata per ty ne cdo kohe Kurre te me vesin njerzit kan e don Do te them shokun qe gjith trendafila me dergon Kurre te me vesin njerzit kan e ke afer zemres Do te them veq nje shok qe buzeqeshje me dhuron
   
  DASHURIJA E HUMBUR
  Sikujt Dielli i Shendrit Sikujt Lulet i Qelin Vetem Une Ne Kete Bote Jetoj Pa Fat Ajo Femer Me Ka Kerkuar Ajo Femer Me Ka Rejt Ne Secilen Ane Dashurin Ma Ka Vjedhur Dhe Tjetrit Ja Ka Dhuruar Secili Don Dike Renat ia Kap, Dhe i Tregon Vetem Zemra Ime Dhimbjet i Duron Dhe Nuk I Tregon Une Ditet i Kaloj Ne Vetmi Dhe i Merzitur Por Ajo Me Tjetrin Ditet i Kalon e Gezuar
   
  MENDO SE...
  Mendo te lus perpara mos merr hap te gabuar se ti je ajo vajza qe shum e kam dashuruar nese me vone me kthehesh mua me sme gjen kete dashurin time me para kurr se blen sdo te me gjesh mua por do te gjesh vetem lot do te kuptosh sa te deshta ' dhe sa te dua sot ishte mire me qene ti ne jeten time e para se edhe nje jete qe jetuam mbetem me rruget te ndara kur une me ty isha ne tjeter mendje skisha vetem nje dashuri qe me beri te mbaj zi
   
  Per Ty

  Zoti krijoj boten Por krijoj edhe ty, Ti me don mua E une vdes per ty. <>Ti Je!!!<> Ti je shpres ti je gezim, ti je loqka e shpirtit tim, te kam hene te kam drite per met pas dit per dit mbes me shpres dhe pa durim qe te shoh shpirti im. Sikur qelli te ish leter dhe deti te ishte boje, nuk do shkruaja asgje tjeter vec se ty ..?.. te dashuroj. E di qe sje per mua, po desha te te them "TE DUA"
   
   
  TRADHETIA
  Nese me tradheton Te vret perendia Por,me se shumti te vrasin Vuajtjet e mia Bora e bardhe, bjen prej malit Fjala tradheti rrjedhe prej gojes se djalit syte e mi,prape te kerkojne sikur shiu ,vetem me lotojne jo ,jo nuk mundem me te harua se une ende te du edhe pse m'ke tradhetu kur nje dite te pashe ishe me nje tjeter mendova se do te pendohesh ta shkrujta nje leter letren kur e shkrova plasa tue vajtu martohu ,o i dashur se mua me kane martu
   
   
  NE NJE QYTET

  Shko,mos me thuaj as lamtumire Shko,gjeje nje vende me te mire Shko,mos mi fshije lotet ne sy Une dhe ti ne nje qytet Gabimisht ne u pame Gabimisht ne u dashuruam Gabimisht ne u ndame Shko,mos me thuaj as lamtumire Mos,mos ma fshije lotin ne sy Se une dua te qaje Kjo eshte fundi Kjo eshte nata e fundit qe qaje Une dhe ti ne nje qytet Gabimisht ne u pame Gabimisht ne u dashuruam Gabimisht ne u ndame
   
   
  LOTI:
   I ra zemres e biroj I ra gurit e shkatroj I ra lules e vyshku I ra hekurit e ndryshku Ti aspak s'kupton Se c'eshte dashurija Ti fare nuk e dine sa e idhet eshte tradhtija Te veshtira jane ditet Kur syri loton Kur zemra nuk e gjene
   

   Login form

  Copyright MyCorp © 2021

  Free website builderuCoz