Welcome Guest

Main| PoeZii| My profile| Registration| Log out| Login

Ballina
$SMENU_1$
 •  
      
  Poezi DashurieDHURAT E NATYRES
  Jeta, dhurat e natyrës.
  Dashuria, dhutat e jetës,
  Puthja, dhurat e dashuris.
  Fundi i të qeshurit është mërzija.
  Fryti i të qarit është ngushllimi.
  Bukuria e njeriut përbëhet
  nga bukuria e fjalës që flet.
  ---------------------------------

  ________________________________________
  Çdo Dit pa ty, është sie një dit pa diell.
  Çdo mbrëmje pa ty, është si një nat pa yje.
  Çdo or pa ty, ësht si një jetë pa ndjenja.
  Çdo minut pa ty, është një minut si mos te isha në jetë.
  Çdo sekund pa ty, është si mos tmë reh zemra.

  ________________________________________
  -LARG-
  ________________________________________
  Larg, Malli kërkon të më afrojë afër teje por larg,
  shume largë je .
  Syt e mi të përlotur nga pritja e zgjaturë,
  buzët e mija të përvluara nga etja ,
  e vallë kur do ta shuaj këtë etje
  Syri të kërkon, s'të gjen ,
  vetëm loton dhe pret,
  Zemra nuk i beson syrit ,
  Qindra , mijëra kilometra largë neshë ,
  Për ne nuk ka ndarje , por durim .

  ________________________________________
  - ËNDRA -
  ________________________________________
  Një ëndërr plot ngrohtësi dhe dashuri ,
  një ëndërr plot emocione dhe ndjenja ,
  një ëndërr plot vujatje dhe mendime ,
  një ëndërr ku mundem te them TE DUA ,
  dhe shpresoj se nuk do të jet vetëm në ëndërr

  ________________________________________
  - VETEM TI -
  ________________________________________
  Smundem të mendoj
  diqka më të mir në jet ,
  se të dashuroj,të kam afer të ledhatoj ,
  ti ndjej puthjet tua , ta ndjej ngrohtësin tënde,
  Smundem të mendoj diqka më të mir në jet
  që ti të jesh i imi dit dhe net për mira vjet ,
  për gjithmon,
  Smundem të mendoj diqka më të mir në jet
  që të vdes për ty i dashur ,
  Sepse jeta ime pa ty nuk ka kuptim.
  më mungon shumë, ani kisha dëshir që të jem pran teje.

  ________________________________________
  DY FJALË
  ________________________________________
  Dy fjalë që të gëzojn
  dy fjalë që të hidhrojnë ,
  dy fjalë që tër jetën ta ndryshojn
  dy fjalë që kan domethënjen qka ndi unë për ty ,
  këto dy fjalë dua që të mi thuashe edhe ti!
  dikushë thot se këto dy fjalë nuk jan shumë,
  por kan shumë rëndësi ,
  me këto dy fjalë mundesh ta ndërtojshë një ardhmëri ,
  edhe për këtë dua të ti them ty këto dy fjalë i dashur
  TË DUA

  ________________________________________
  SMUNDEM TE HARROJ
  ________________________________________
  Si mundem të harroj një djalë që e kam dashur
  e ti si mundesh të harrosh nje vajzë që në zemër të ka mbajtur ,
  Si ke guxim të harrosh atë që kurrë stë ka urrejtur
  Si ke force të largohesh nga ajo që të don për jetë?

  ________________________________________
  Të kam larg!
  ________________________________________
  Të kam aq larg i dashur
  por prap të dua!
  Ti nuk lajmërohesh,
  pse më ke harrua?
  Cka bëra keqë që më nuk më don
  apo ndoshta ke qjet tjetrën
  qe më shumë e dashuron?
  Si i harrove ato ditët së bashku?
  A mund të na sjell zoti dashurin e përparshme?
  Ne mendjën time të kam vetëm ty
  Në zemrën time të ndjej vetëm ty
  Të luteëm zemër mos më harro
  dhe lajmërohu nëse ke kohë!

  ________________________________________
  Dashuria
  ________________________________________
  Dora më shkruan
  Zemra më lëndon,
  më shkruaj i dashur
  në qoft se më Don!

  ________________________________________
  Mbi detin e qetë....
  ________________________________________
  Mbi detin e qetë lunnduronte një fletë
  mbi të ish shkruar "Të dua për jetë"
  Po se besove,
  puth buzët e mia që të kuptosh se ç'është dashuria.
  Të dua aq sa më do   ti mua,
  dhe do të dua gjersa të tretem
  në qoftë se me ty do të mbetem.

  ________________________________________
  Të Dua!
  ________________________________________
  Sikur qelli te ish letër
  dhe deti të ishtë bojë,
  nuk do shkruaja azgjë tjetër
  vec se ty i të dashuroj.
  E di që sje për mua,
  po desha të të them "TË DUA"

  ________________________________________
  Mos bëj!
  ________________________________________
  Mos bëj që jeta ime të duket kot,
  mos bëj që nga syt e mi të dalin vec lote.
  Mos bëj që vdekjën ta kërkoj,
  se vetëm e vdekur mund të të haroj.

  ________________________________________
  Ruaje kujtim nga shpirti im!
  ________________________________________
  Lexo këtë mesazhë që del nga shpirti im
  e në me do ruaje si kujtim
  Grise nëse s'më do, bëje cop e therime,
  po ta dish bashkë më të ke thyer zemrën time.

  ________________________________________
  Digjem për ty!
  ________________________________________
  Më fal një buzqeshje zemrën mos ma lëndo,
  më thuaj dhe njëherë të dua dhe fort më përqafo.
  Z'dua ta di se cila je, kjo zemër për ty po rreh,
  ky sy për ty po qan, sepse dua të të kem pranë.
  Nëse një ditë do bëhem hi,
  ta dish se jam gjegur për ty.

  ________________________________________
  Të dua shum
  ________________________________________
  Unë stë kërkoj të më duash shumë,
  por të paktën çerekun nga sa të dua unë.
  Ndoshta t'jetoj pak se jeta rrjeth si lumë,
  ku i dihet jetës ndoshta s'jetoj dhe shumë.
  Me ditë apo me vite, por sa te jetoj,
  vec teje tjetër kurrë s'do dashuroj.

  ________________________________________
  Shpirti im
  ________________________________________
  Shpirti im lëkundet si tërmet.
  Atë ditë që do me dashurosh në botë do bëhet qamet.
  Të betohem me Zot e se ty të dua pafundesisht.
  E dashura ime të lutem kthehu përgjithmon
  se zemra ime ty po të kërkon.
  Unë për ty shumë po vuaj
  e këtu pa ty vetja më duket e huaj.

  ________________________________________
  Meritoje dhe mere
  ________________________________________
  Mos e merr të bukur se të tradhëton,
  mere të thjeshtë, ashtu sic e meriton.

  ________________________________________
  Dua veç një çast!
  ________________________________________
  Veç një çast do doja,
  veç një çast zërin ta dëgjoja,
  do të doja veç fytyrën ta shikoja,
  do të doja veç një çast me ty të qëndroja,
  do të doja veç një çast puthjen tënde ta shikoja,
  do të doja veç një çast dashurin ta kujtoja.

  ________________________________________
  Dashuria jonë
  ________________________________________
  Lulja cel --> thahet,
  uji gurgullon -->   ftohet,
  aklispsi fillon --> mbaron,
  Dashuria jonë lindi dhe do të ngelet përgjithmonë.

  ________________________________________
  E humba dhe vetveten
  ________________________________________
  Duke   humbur   ty
  E   humba   dhe veteveten
  Dhe   tani   spo   gjej   dot
  As njërën   as   tjetrën.

  ________________________________________
  Mes akullnajave të shpirtit
  ________________________________________
  Mes   akullnajave   të   shpirtit Vrapoja,
  Të   gjeja   vullkanin   e   dashurisë.
  Por më   kot   më   kot   u   lodha
  Mes   akullnajave   vullkan   skish.
  Një   fjalë   e pathënë   mbeti.
  Një   varg   që   kurrë   nuk   u   shkrua,
  Kujtimin   tënd thellë   në   zemër Groposur
  Pluhuri   I   harresës   e   ka   mbulua
  Unë   hesht   ti   hesht
  Kush   të   flasë?
  Unë qesh   ti qesh
  Kush të kujtojë Tiktakët   e   zemrës
  Qeë   nuk   pushojnë?

  ________________________________________
  Bukuria!
  ________________________________________
  Njerëzit   nga   bukuria   mos   I   shiko
  Se   ajo   shpejt   të gënjen
  Të tjerat   shihi   dhe   mendo
  Pastaj   thuaj   më pëlqen

  ________________________________________
  Bukuria!
  ________________________________________
  U prish bota, u prish dynjaja,
  dhe hupi krejt marrja.
  Ra fustani, dul miniqi,
  ma shum se shkolla, punon kafiqi.
  Del plaku ne qershi,
  e hek plistin mu ba mafi....!!

  ________________________________________
  Dhimbje në Zemër
  ________________________________________
  Avione   që   ulen
  Të   tjerë   qe   ngrihen
  Valigje   që   zbrazen
  Ëndrra   që   fiken
  Sy   të   përmalluar
  Një   lot   I   patharë
  Buzë   që   dridhen
  E   s’thonë   dot nje   fjalë
  Një zemër   e   lodhur
  Nga   zhgënjimi   tkurrur
  Një   ëndërr   e   tretur
  Në shkretirë   në   pluhur
  Një   yll që   më   ndjek
  I   heshtur   nga   lart
  Me   lodhi   gjithcka
  Shpirti   mu   plak
  Më   lodhi   ky   fat
  Më   hedh   e   më pret
  Dhimbja   sot   qan
  Më   lodhi   kjo jetë.

  ________________________________________
  Kush?
  ________________________________________
  Kush troket sonte në derë?
  kush me fal pak dritë në terrë?
  kush jeton sonte për mua?
  kush më thotë sonte TË DUA?

  ________________________________________
  Në udhëkryqin e zemrës time!
  ________________________________________
  Në udhëkryqin e zemrës time,
  Ke kujdes.
  Mos e humb rrugën,
  se aty të pres.

  ________________________________________
  Loti
  ________________________________________
  I ra zemrës e biroj,
  I ra gurit e shkatroj,
  I ra lules e vyshku,
  I ra hekurit e dryshku.

  ________________________________________
  Të vështira jan ditët
  ________________________________________
  Të vështira jan ditët,
  kur syri të loton,
  kur zemra nuk e gjenë
  atë që shum e don.

  ________________________________________
  Helmi i zi
  ________________________________________
  E kam një kuti
  me helm të zi
  Nëse do të fejohesh për tjetrin
  unë do ta pi!!!

  ________________________________________
  Te bollnica
  ________________________________________
  Te bollnica të takova
  propozimin ta çova
  taj knishkën e oviratshe
  sejvin ma capatshe.  

  ________________________________________
  Dashuria
  ________________________________________
  Kur të pash më lindi simpatia
  Kur më buzëqeshe e dita se qenka dashuria,
  por kur më fole e dita
  që dot më thuash TË DUA
  kët e vrejta nga buzët e tua.

  ________________________________________
  Më the.....
  ________________________________________
  Më the I LOVE YOU mu duk fjal pa kuptim,
  Më the TI AMO mu duk mashtirm,
  Më the ICH LIEBE DICH syt mi qorove
  Më the TË DUA zemrën ma gëzove!

  ________________________________________
  Në emër.....
  ________________________________________
  Në emër të jetës
  Jeto për mua!
  Në emër të dhimbjes
  Vuaj për mua!
  Në emër të dashuris
  Më thuaj TË DUA!
  E kur të vdes un
  Ti të jesh me mua!

  ________________________________________
  Një këshill
  ________________________________________
  Një këshill: ke kujdes!
  Një kërkes: mos ndrysho!
  Një dëshir: mos më harro!
  Një genjeshter: nuk të dua!
  Një e vërtet: më mungon për jetë!

  ________________________________________
  Dy zemra
  ________________________________________
  Dy Zemra lindin
  Dy Zemra qeshin
  Dy Zemra qajnë
  Dy Zemra vdesin.

  ________________________________________
  Nuk më duhet
  ________________________________________
  Nuk më duhet kjo jetë
  Nuk më duhet kjo rini
  Kur s'të kam afër meje
  Gjithmonë do të vuaj për ty

  ________________________________________
  Mos i beso askujt
  ________________________________________
  Mos i beso askujt,
  e mos e urrej veten
  por më beso mua,
  që për ty e jap jetën.
  Edhe pse je larg,
  asgjë smë pengon.
  Largësia na ndan,
  Dashuria na bashkon!

  ________________________________________
  Unë për ty
  ________________________________________
  Unë për ty e shes traktorin,
  me gjith okumllatorin,
  oj prepalic,
  si ma preve zemren me brusalic,
  tu m'shetit naper ulic, me kolic
  ma theve komen, me bone për n'bullnic!

  ________________________________________
  Pyete Zemrën tënde!
  ________________________________________
  Nëse je i vetmuar,
  nëse je në mendime,
  pyete zemrën tënde!
  A e don zemrën time?
  E kam një dëshirë,
  është shumë e thjesht,
  të isha afër teje,
  tjetër s'kisha desht!

  ________________________________________
  Në mesin e natës
  ________________________________________
  Në mesin e natës,
  në terrin e zi,
  unë rri e zgjuar,
  dhe mendoj për ty!

  ________________________________________
  Pa ty!
  ________________________________________
  Pa ty bota e humb kuptimin,
  pa ty dielli e humb shkëlqimin,
  pa ty dita më erësohet,
  pa ty nata nuk kalohet,
  pa ty ëndra nuk ëndërohet,
  pa ty zemra më helmohet!

  ________________________________________
  Ti fali
  ________________________________________
  Ti fali syt, nëse ti i shikon!
  Ti fali duart, nëse ti i shtërngon!
  Ta fali shpirtin, nëse ti më përqafon!
  Ta fali zemrën, nëse ti më don!

  ________________________________________
  Të DUA
  ________________________________________
  Të dua - më don
  të kujtoj - më kujton
  të kam në zemër - në zemër më ke!
  por e keqja është, se larg meje je!

  ________________________________________
  Zemra zemrës
  ________________________________________
  Zemra zemrës po i thret,
  hajde hajde mos rri vet,
  le të gzohen zemrat tona,
  se krejt bota është e jona!

  ________________________________________
  Dëshiroj
  ________________________________________
  Dëshiroj të shof me sy,
  të mos më djeg malli për ty,
  sikur të isha reze hane,
  do të hi në dhomën tande,
  vetëm ta dish se sa të dua,
  s'do tjetosh as një orë pa mua!

  ________________________________________
  Kur të pash
  ________________________________________
  Kur të pash më lindi simpatia,
  kur më buzëqeshe e dita se qenka dashuria,
  por kur më fole e dita,
  që do t'më thaush të dua,
  këtë e vrejta nga buzët e tua!

  ________________________________________
  Hapi krahët shpirti im!
  ________________________________________
  Hapi krahët lartë në qiell,
  ti për mua je diell,
  por e lumtur prap nuk jam,
  se TY afër nuk të kam!

  ________________________________________
  Të dua....
  ________________________________________
  Të dua, për ty vuaj!
  Të dua, për ty shkruaj!
  Të dua, për ty ëndëroj!
  Deri në vdekje ty s'të harroj!

  ________________________________________
  Do të flas për ty!
  ________________________________________
  Unë jetoj, se të dua shum!
  syt e tu, i shoh edhe në gjum!
  Jetën do ta jap, për tënden dashuri!
  në varr kur do t'më pyesin,
  do të flas për ty!

  ________________________________________
  Sy....!
  ________________________________________
  Sy të zi ka plot,
  por ata jan të kotë,
  i vetmi për mua,
  je ti në kët botë!

  ________________________________________
  Zemër.......!
  ________________________________________
  Më mir i varfur,
  zemër PATRIOT!
  Se sa i pasur,
  e zemër IDIOT!

   Login form

  Copyright MyCorp © 2021

  Free website builderuCoz